top of page
  • Obrázek autoraMichal Král

Znáte 6 zásad bezpečného investování?

V současné době čím dál více lidí řeší jednu zásadní otázku – Jak vhodně mám ochránit své úspory před stále se zvyšující inflací? Veškeré formy investování jsou určitě vhodnou cestou ke zhodnocení peněz, které by jinak postupně ztrácely svou hodnotu, ale stále je třeba mít na paměti, že čím větší výnos z investice očekáváme, tím větší riziko je obvykle nutné podstoupit. Mnoho lidí si toto pravidlo však dostatečně neuvědomuje a ze strachu vyvolaného často i médii se vrhá bezhlavě do investování.

Váš-poradce vám proto přináší shrnutí, jakých základních investičních zásad bychom se měli držet.

Možností, jak investovat na finančních trzích, je mnoho. Každý si tak v široké nabídce produktů pro sebe zaručeně najde vhodnou kombinaci očekávaného výnosu a s tím souvisejícího rizika. Cíl všech investorů je obvykle stejný – neprodělat a co nejlépe zhodnotit své prostředky. Určitá míra rizika k investování neodmyslitelně patří, ale pokud se dodržují následující zásady, lze riziko minimalizovat.


1. Vytvořte si finanční rezervu

Než začnete se samotným investováním, myslete na finanční rezervu, která slouží k úhradě nenadálých výdajů, např. rozbije se auto, pračka. Tyto naspořené finanční prostředky je vhodné mít uloženy tak, aby v případě potřeby byly ihned k dispozici, tj. na běžném nebo spořicím účtu.

Výše finanční rezervy na pokrytí nenadálých výdajů by měla odpovídat součtu tří vašich platů.

Většina Čechů však nechává veškeré své úspory na běžných účtech, kde peníze postupně ztrácí svoji hodnotu. Na vině je růst cen zboží a služeb, který způsobuje, že si za stejný objem prostředků každý rok můžeme pořídit méně věcí. Na běžném nebo spořicím účtu proto držte takovou výši finančních prostředků, jaká odpovídá výši vaší finanční rezervy, ne více.


2. Určete si cíl na jak dlouho chcete peníze investovat

Zcela odlišné portfolio zvolí člověk, který plánuje zhodnotit peníze v průběhu několika let a ty pak například použít na rekonstrukci koupelny či střechy a člověk, který chce investovat několik desítek let s vidinou finanční nezávislosti nebo bezstarostného důchodu.

Zamyslete se vždy nad tím, co od dané investice očekáváte.

Plánujte investovat 5-8 let? Pak příliš neriskujte a vyhýbejte se volatilním investicím, jako jsou například akcie či komodity a zvolte například kombinaci depozitních produktů a dluhopisových fondů. Plánujete investovat déle, např. 10-15 let? Pak je možné do portfolia zařazovat i více rizikové produkty, především nemovitosti a akcie, neboť z dlouhodobého pohledu občasné výkyvy ve výnosu nejsou tolik rizikové.


Volatilita označuje míru kolísání hodnoty investice nebo jejího výnosu, tj. vyjadřuje míru rizika. Výkyvy jsou často spojené s ekonomickými a polickými změnami působícími na finanční trh. Mezi nejvíce volatilní investice historicky patří akcie.


Zároveň pokud nechcete sledovat vývoj finančního trhu každý den, pak se ani nesnažte správně trefovat cenové vrcholy a dna. Zpravidla je lepší držet se stanovené strategie a nesnažit se prodávat s vidinou budoucího lepšího nákupu.


3. Obrňte se trpělivostí, neboť dlouhodobost je klíčem k úspěchu

Vidina vysokého zhodnocení ve velmi krátkém čase je jistě lákavá, ale zbytečně se tak vystavujete nepřiměřenému riziku, které se v konečném důsledku nemusí vyplatit.

Investice nejdou uspěchat, proto se obrňte trpělivostí a investujte dlouhodobě, neboť čím déle budete investovat, tím spíše své prostředky kvalitně zhodnotíte.

Především akcie potřebují relativně dlouhý čas na to, aby dokázaly fungovat spolehlivě. Z historických vývojů na trhu lze vyčíst, že ačkoli krátkodobě dokážou akciové trhy nepříjemně překvapit, v dlouhodobém horizontu se vždy jednalo o ziskovou investici. Ani 3 roky trvající krize nemusí mít z dlouhodobého hlediska negativní dopad, když víte, že ještě dalších 12 let budete v investování pokračovat.


4. Každá koruna se při investování počítá

Myslíte si, že nemůžete začít s investováním, protože nemáte dostatek volných peněžních prostředků? Abyste mohli investovat, nemusíte mít na kontě horentní sumy peněz. Existují i možnosti, jak zhodnotit pár tisíc korun a nebát se tak, že přijdete o své celoživotní úspory.

Pokud budete pravidelně každý měsíc posílat 1 000 Kč do investičního produktu s výnosem 6 % p.a., stane se z vás za 30 let milionář.

Při investování nižších částek je klíčem k úspěchu pravidelnost a dlouhodobost. Produktů vhodných pro drobné investory k pravidelnému investování je na finančním trhu mnoho. Váš-poradce je tu pro Vás a rád Vám poradí s výběrem vhodného produktu.


5. Diverzifikujte a nesázejte vše na jednu kartu

Rizikovost lze výrazně snížit rozložením investic, neboli jejich diverzifikací do různých investičních instrumentů. V době krizí a výkyvů finančního trhu mohou rizikovější investice výrazně propadnout, zatímco konzervativnější typy mohou vaše portfolio podržet a tím dopad výkyvů minimalizovat.

Portfolio téměř každého většího investora by mělo zahrnovat jak konzervativní, tak dynamickou složku a nemělo by mít alokován významný objem peněžních prostředků pouze na jeden investiční instrument.

Vhodným řešením tak mohou být např. podílové fondy, díky kterým lze získat diverzifikovanou investici, která neohrozí vaši cestu k naplnění vašeho finančního cíle.

6. Nepanikařte a nepodléhejte emocím

Meziroční propady i o desítky procent jsou ve světě investic zcela běžné a tyto poklesy se většinou v dlouhodobém horizontu zcela vyrovnají.

Pokud zpozorujete propad v oboru, v kterém investujete, pak nejednejte unáhleně a nezbavujte se bez rozmyslu všech dlouhodobě budovaných investic.

Než se rozhodnete ukončit daný investiční instrument, raději vše nejdříve konzultujte s někým, kdo investicím rozumí. Váš-poradce s vámi vše projde, zhodnotí vývoj daného produktu a poradí, zda s daným produktem je vhodné pokračovat či ho zrušit a nahradit jiným.


Možností, kam a do čeho investovat, je mnoho, proto pokud nežijete od výplaty k výplatě a máte již vytvořenou finanční rezervu, pak s investováním neotálejte. Nevíte, jak vytvořit finanční rezervu nebo chcete začít s investováním, ale nevyznáte se ve všech investičních instrumentech? Nejste si jisti, zda vámi zvolená investiční strategie je nastavena správně? Váš-poradce vám vždy dopodrobna vysvětlí veškerá pozitiva i případná rizika spojená s investováním a najde pro vás nejvhodnější řešení. Váš-poradce řeší vaše finance, proto nás neváhejte kontaktovat.

20 zobrazení

Comments


bottom of page